Інформація про схему Довірчого списоку
Закон України від 01.01.2024 N 2155-VIII «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» (далі – Закон) визначає правові та організаційні засади електронної ідентифікації та надання електронних довірчих послуг, права та обов’язки юридичних осіб у сфері електронної ідентифікації та електронних довірчих послуг, порядок здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства у сфері електронної ідентифікації та електронних довірчих послуг, а також правові та організаційні засади електронної ідентифікації. та електронні довірчі послуги в Україні.
Відповідно до статті 5 Закону державне регулювання у сферах електронної ідентифікації та електронних довірчих послуг здійснюють: Кабінет Міністрів України; центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах електронної ідентифікації та електронних довірчих послуг;
Частиною другою статті 7 Закону визначено, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах електронної ідентифікації та електронних довірчих послуг, виконує функції Центрального засвідчувального органу шляхом надання безоплатних адміністративних послуг із внесення інформації про юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців, які мають намір надавати кваліфіковані електронні довірчі послуги, до Довірчого списку та внесення змін до Довірчого списку.
Частиною третьою статті 7 Закону визначено, що технічне та технологічне забезпечення виконання функцій центрального засвідчувального органу, інтегрованої системи електронної ідентифікації здійснює адміністратор інформаційно-комунікаційної системи центрального засвідчувального органу та інтегрованої системи електронної ідентифікації, яким визначається державне підприємство, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах електронної ідентифікації та електронних довірчих послуг.
Частиною першою статті 71 Закону, визначено, що адміністратор інформаційно-комунікаційної системи центрального засвідчувального органу здійснює технічне та технологічне забезпечення виконання функцій, зокрема ведення Довірчого списку; Пунктом 1 Положення про Міністерство цифрової трансформації України , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 вересня 2019 року № 856, визначено, що Міністерство цифрової трансформації України забезпечує виконання функцій центрального засвідчувального органу.
Стаття 30 Закону визначає детальні умови набуття статусу кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг Частиною першою статті 8 Закону визначено, що функції контролюючого органу у сферах електронної ідентифікації та електронних довірчих послуг виконує спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань організації спеціального зв’язку та захисту інформації.
Частиною третьою статті 33 Закону визначено, що функції контролюючого органу виконує Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації України.
Статті 32-34 Закону визначають деталі здійснення оцінки відповідності та контролю у сферах електронної ідентифікації та електронних довірчих послуг.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 вересня 2024 р. № 1062 затверджено Порядок-правила та критерії проведення оцінки відповідності кваліфікованих надавачів електронних довічних послуг України у сферах електронної ідентифікації та електронних довірчих послуг.
Постанова Кабінету Міністрів України від 28 червня 2024 р. № 764 «Деякі питання електронної ідентифікації та електронних довірчих послуг» визначає організаційні, методичні, технічні та технологічні умови, яких повинні дотримуватись провайдери електронної ідентифікації та кваліфіковані надавачі електронних довірчих послуг, їх персонал, їх відокремлені пункти реєстрації під час надання послуг електронної ідентифікації та електронних довірчих послуг, у тому числі з питань інформаційної безпеки. Постановою затверджено Перелік стандартів , які застосовуються кваліфікованими надавачами електронних довірчих послуг України під час надання кваліфікованих електронних довірчих послуг в Україні.
Постанова Кабінету Міністрів України від 11 серпня 2023 року № 844 «Про затвердження Вимог до Довірчого списку» (далі – Постанова про вимоги) визначає вимоги, спрямовані на забезпечення ведення Довірчого списку як частини інформаційно-комунікаційної системи ЦПО, його інформаційне наповнення, технічне забезпечення та забезпечення обміну інформацією між його складовими з метою забезпечення довіри між суб’єктами відносин у сфері електронних довірчих послуг, а також його використання для взаємного визнання електронних довірчих послуг між Україною та Європейським Союзом та сприяння інтеграції України у світовий електронний інформаційний простір. Відповідно до Постанови про вимоги держатель Довірчого списку - центральний засвідчувальний орган, який забезпечує впровадження, функціонування та ведення в актуальному стані довірчого списку, який оприлюднюється на власному офіційному веб-сайті у трьох файлах. Довірчий список містить інформацію, пов’язану з постачальниками кваліфікованих довірчих послуг, а також інформацію, пов’язану з наданими ними кваліфікованими електронними довірчими послугами. Згідно з Постановою про вимоги, структуру та порядок оприлюднення файлів довірчого списку визначає ДСТУ ETSI TS 119 612:2016 "Електронні підписи та інфраструктури. Довірчі списки" (ETSI TS 119 612:2016, IDT).
Організаційно-методичні, технічні та технологічні умови центрального засвідчувального органу під час надання кваліфікованих електронних довірчих послуги створення, підтвердження та перевірки кваліфікованого сертифіката електронного підпису чи печатки, порядок взаємодії надавачів електронних довірчих послуг із центральним засвідчувальним органом у процесі надання кваліфікованої електронної довірчої послуги зі створення, підтвердження та перевірки кваліфікованих сертифікатів електронних підписів чи печаток встановлюються Регламентом роботи Центрального засвідчувального органу, затвердженого наказом Міністерства цифрової трансформації України від 28.02.2024 № 33. Відповідно до Регламенту ЦЗО державне підприємство «ДІЯ» є адміністратором інформаційно-комунікаційної системи Центрального засвідчувального органу, який здійснює технічне та технологічне забезпечення виконання функцій Центрального засвідчувального органу, у тому числі ведення Довірчого списку.
Таким чином державне підприємство «ДІЯ» є оператором схеми Довірчого списку України.
Наказ Міністерства цифрової трансформації України від 08.11.2023 № 139 «Про затвердження Порядку ведення Довірчого списку» визначає порядок ведення Довірчого списку, внесення інформації до Довірчого списку та забезпечення цілодобового доступу до Довірчого списку через телекомунікаційні мережі загального користування та визначає, що державне підприємство «ДІЯ» веде Довірчий список, вносить зміни. до довірчого списку відповідно до правил, визначених ДСТУ ETSI TS 119 612:2016 (ETSI TS 119 612:2016, IDT.
Станом на 01.12.2024 в Українському Довірчому списку є два типи кваліфікованих довірчих послуг, які оператор Схеми надає кваліфікованим надавачам довірчих послуг України: I) кваліфікована електронна довірча послуга створення, підтвердження та перевірки електронного підпису чи печатки, згідно зі статтею 20 Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги»; II) кваліфікована електронна довірча послуга створення, підтвердження та перевірки електронної позначки часу, згідно зі ст. 26 Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги»